"AMACIMIZ, SİTEMİZDE KONUKLARIMIZIN GERÇEKTEN YARARLANABİLECEĞİ SAYFALARIN YER ALMASIDIR. SİTEMİZDE BU SAYFALARIN BİR DOKTOR'A AİT OLMASI NEDENİYLE, SADECE MEDİKAL KONULARI İÇERECEĞİNİ DÜŞÜNENLERE, HEMEN "YANILIYORSUNUZ!" DEMEK İSTİYORUM. DOKTORUMNERDE DE, SİZİ BAZEN GÜLDÜRECEK AMA MUTLAKA DÜŞÜNDÜRECEK PARAMEDİKAL İÇERİK DE YER ALMAKTADIR."
Dr. Ali Nurettin Gürses

İçindekilerMedikal ParamedikalEdebiyat

HİSTEREKTOMİ SONRASI CİNSEL YAŞAM

   HİSTEREKTOMİ [1]  GEÇİRMİŞ HASTALARIN AMELİYAT SONRASI CİNSEL YAŞAMLARI

  POST-HİSTEREKTOMİ (=Histerektomi Ameliyatı Sonrası) SENDROMU

·      Ameliyat öncesi cinsel yaşamları (kanama ve benzeri nedenlerle) kesintiye uğramış olan bu kadınları, artık korkudan uzak, güvenli ve sağlıklı bir cinsel yaşam beklemektedir.

 

·      Histerektomi operasyonu geçirmiş kadınların ameliyat sonrası cinsel yaşamları, ne yazık kı gerek eşleri, gerekse çoğu jinekolog tarafından pek dikkate alınmaz. Oysa yaşam devam etmektedir.

·      Ameliyat geçirmiş kadının rahminin olmaması, cinselliği ve cinsel yaşamı yönünden, önemli bir engel ya da eksiklik yaratmayacaktir.

·      Işin acı yanı; günümüz hasta - hekim - hastane ilişkilerinde, gerek ameliyat öncesi, gerekse kadın hastaneden taburcu olurken; sankı cinsel yaşam artık sona ermiş gibi davranılmakta; ve hemen hemen hiç kimse “Bundan sonra ne olacağı?” üzerine bilgi vermemektedir.

·      Jinekologun hastasını taburcu ederken, özel olarak bu konuya değinmesi; en az ameliyatın başarısı kadar önemli ve gereklidir.

·     Ameliyat öncesi “kararların verildiği” ve hastaneden eve dönüldüğünde (yaklaşık 40 gün süren) “iyileşme dönemi”; psikolojik desteğin en çok gereksinildiği ve “eksiklik” duygularının giderek arttığı dönemlerdir.

·     Ameliyat sonrası dönemde, eğer hasta yapılan ameliyat hakkında yeterince bilgilenmemişse, cinsel ilgisizlik ve cinsel isteksizlik, beklenenden de uzun sürebilir.

·     Rahim ile birlikte her iki yumurtalık da çıkarılmışsa; menopoz sendromu aniden başlayacaktır.

·     Geçirdiği operasyon hakkında yeterince bilgilenmemiş bir kadın, ameliyatta sadece rahmi çıkarılmış olup yumurtalıkları yerinde bırakılmış olsa bile; çoğu zaman bu yanlış ve eksik bilgilenme sonucu, kendisini doğrudan yalancı bir menopozun eşiğinde bulabilir.

·     Hormon seviyeleri menopozu yaşatmasa da, duygu dünyası menopozu taklit edecektir.

·     Vücudunda östrojen hormonu mevcut olmasına karşın; yanlış ve eksik bilgilenme sonucu; kendisini ağır bir menopozun eşiğinde bulan, cinsellikten giderek uzaklaşan, dünyaya küsmüş birçok histerektomili kadın; artık cinsel yaşamın kendileri için sona ermiş olduğunu düşünerek böyle bir sürprizi doğal karşılamaktadır.  

·     Bilindiği gibi, yumurtalıkları hormon üreten bir kadının menopozda olması düşünülemez.

·     Menopoz, sadece adet kanamalarının olmaması ile değil, yumurtalıklardan artık östrojen hormonunun salgılanamaması sonucu başlayacaktır. 

 Oysa histerektomi geçirmiş olan kadınlar;

·        Artık risk kalmadığından, GEBE KALMA KORKUSU taşımazlar!

·        Operasyonda sadece rahim alınıp vajen kubbesi aynen bırakıldığı için, cinsel ilişkiye girmekte herhangi bir zorluk yaşamazlar.

·        Şayet yumurtalıklar da alınmışsa, dışardan hormon desteğinin korkulu düşü olan “RAHİM” - “RAHİM AĞZI” ve “YUMURTALIK KANSERİ”ne yakalanma riski artık söz konusu olamaz! (Mevcut olmayan bir organın kanseri de olamayacaktır!) Sonuç olarak korkmadan hormon desteği alabilirler.

·        Genital organların gevşekliği ve sarkmasına bağlı “pelvik relaksasyon” denilen cinsel organ çevresi fıtıklaşmaları (örneğin hastanın daha önce idrar kaçırma, cinsel ilişkide bolluk hissi gibi yakınmaları) varsa; bunların tümü birden tedavi edilmiş olacaktır.

·        Eğer histerektomi karın duvarından değil de vajinal yolla yapılmışsa; vajinal girişin estetik bir yaklaşımla daraltılması mümkün olabilecektir. Böylece daha duyarlı bir cinsel yaşam için zemin hazırlanmış olacaktır.  

HİSTEREKTOMİ GEÇİRMİŞ KADINLARIN EŞLERİNİN MUTLAKA BİLMELERİ GEREKENLER:

·     Histerektomi operasyonu, nerde ve nasıl yapılırsa yapılsın; asla cinsel yaşamın sonu değildir.

·     Histerektomi operasyonunda rahim ve yumurtalıklar alınmış olabilir; oysa cinsel ilişkiyi sağlayan vajen kubbesi eskisinden de daha sağlıklı onarılmış olarak durmaktadır.

·     40 yaş öncesi erken yaşta histerektomi geçirmiş olmak, erken menopoz ya da cerrahi menopozla eşdeğerdir.

·     Bilinçli hasta-hekim ilişkisi, olması gereken hormon desteğini de başlatacaktır. Hormon desteği herşeyi eski durumuna çevirecektir.

·     Operasyonu izleyen ilk 6 hafta nekahat için yeterlidir. Jinekologun kontrol muayenesinden sonra cinsel yaşam başlatılabilir. Yeni döneme uyum sağlamanın en kolay yolu, hekim kontrolünde olmak ve sorular sormaktan geçer.

·     Ameliyat konusunda mutlaka sorular sorun! Hastalık ve sonrası hakkında bilgi alin. Ne olup bittiğini, bundan sonra neler olacağını mutlaka sorgulayın.


[1] HİSTEREKTOMİ: Rahmi ya da yumurtalıkları ilgilendiren myom, kanser, tümör gibi bir hastalığın tedavisi için, ameliyatla rahmin tek başına ya da yumurtalıklarla birlikte çıkarılması operasyonudur. 

   

                                             BİR YORUM                                     

                     KADININ SEX YAŞAMINDA POSTHİSTEREKTOMİ SENDROMU                         

Histerektomi (rahmin çıkarılması) ameliyatı oldukça sık yapılan bir operasyondur. Çoğu zaman iyi huylu nedenlerle kadınların böyle bir ameliyatla rahimlerinin alınması gerekebilir. Hastanın yaşı 40-45’in üzerinde ise, rahim dışında özellikle yumurtalıklarla ilgili ayrıca bir sorun varsa,  rahim ile birlikte her iki yumurtalığın da birlikte çıkarılması söz konusu olabilir. Örneğin günümüzde myom (iyi huylu ur) nedeniyle 40 yaşın üzerinde 4 kadından biri histerektomi ameliyatı geçirmektedir. Böyle bir ameliyatın çoğunda yumurtalıklar da alınmakta; operasyona uğrayan kadın henüz daha girmemiş olduğu MENOPOZ dönemine bir kaç gün içinde cerrahi olarak girmiş bulunmaktadır. Böyle bir zorunluluk varsa hastanın buna ruhsal olarak hazırlanması, bilgilendirilmesi, ameliyat sonrası döneminin nasıl geçeceği, aslında pek fazla da birşey yitirmemiş olduğu anlatılmalıdır.

Hastanın rahmini yitirdikten sonraki dönemin; ameliyattan önceki döneme göre daha mutlu ve sağlıklı olmasıdır. Bu sağlanmışsa, yaklaşım mutlaka doğrudur. Bunun için de, hastanın iyi bilgilendirilmesi, histerektominin gerçekten “gerekli ve faydalı” olduğunun anlatılmış olması gerekir.

Histerektomi sonrası "Rahmim olmadıktan sonra; keşke ölsem daha iyiydi!!" diyen bir hasta tipi; doğru bir kararla ameliyat edilmiş ve yaşamı kurtarılmış bile olsa, başarısız bir histerektomi olgusudur. Hekimin doğru davranması yetmemektedir. Hastanın bilinçli olması,  hem hekim tarafından ve hem de yazılı basın tarafından doğru bilgilendirilmiş olması gerekmektedir.

Kasıtlı yaklaşımlar hastayı da, hekimi de her zaman üzecektir. Doğum sonrası kanamadan ölmek üzereyken histerektomi ile yaşamı kurtulan; yumurtalıkları alınmadığı için hormonal yönden eksik kalmayan, bir tek adet göremediği için, gerek çevresinin, gerekse moda deyimle medyanın kurbanı olup mutsuzluğa itilen kadına kim yardımcı olacaktır?

 

 

Özel Muayenehane: jinemaris | KADIN SAĞLIĞI VE DOĞUM | Marmaris    Tel.: 0252 413 55 13  

  Cep: 532 414 21 10   E-mail: dralinuri@hotmail.com

© 2003 Designed